Затримка зарплати

 Затримка зарплати - кризова прикмета, властива багатьом українським компаніям. Що робити співробітникам, яким вчасно не виплачують кровно зароблене?

 На жаль, від затримок зарплати не застраховані сьогодні працівники жодної галузі. Звичайно, в першу чергу затримки зарплати загрожують найбільш постраждалим від кризи сферам - тим, де співробітники вже тривалий час працюють у режимі неповного робочого тижня, знаходяться в частково оплачуваних або неоплачуваних відпустках ".

  Дехто вважають "затримкою" навіть кілька днів (наприклад, замість 10-го числа гроші видали 15-го), а для других це терміни, встановлені законодавством (наприклад, покарання за затримки зарплат, згідно ст. 175 Кримінального кодексу України, починаються з "затримки більш ніж на місяць ...").

Головні знаряддя "пролетаріату"

 У тих же, хто страждає від тривалих затримок зарплати, є кілька способів реагування. Якщо вибудувати їх за зменшенням ступеня руйнівності, вийде:

  1. "Війна"
  2. Шантаж
  3. Переговори
  4. Звільнення

 Звільнення в ситуації невиплати зарплати - це сильний, розумний і відносно безболісний вчинок. До кризи, коли вакансій навколо було море, всі інші способи можна було б і не розглядати. Не подобаються умови праці - "голосуй ногами". Зараз вакансій мало. Найпростіше тих професій, на які і зараз великий попит. Як вже неодноразово писали, найпопулярніша у роботодавців професія, природно, "менеджер з продажів". 

 "Але грає роль не тільки професія, а й професійний рівень. Простіше завжди кваліфікованому фахівцю, людині з упевненими професійними навичками. Як і раніше в складній ситуації залишаються молоді фахівці та некваліфікований персонал".

 

 Шантаж - це небезпечна штука. Але іноді дієва. Тим, хто збирається вдатися до шантажу, варто усвідомлювати, що зовсім не обов'язково реакція буде позитивною. Можливо, після нього доведеться перейти до етапу "війни", а крім того, варто відразу заготовити заяву про звільнення.

 

 Переговори - конструктивний метод. "Найкращим виходом із ситуації є переговори, які будуються на врахуванні інтересів сторін", - запевняє керівник Українського центру медіації при Києво-Могилянській бізнес-школі Галина Єременко, що й не дивно: для неї переговори - хліб насущний.

 Сторони можуть проводити переговори самостійно або за допомогою посередників (медіаторів). "Суть методу медіації полягає в тому, що медіатор допомагає сторонам усвідомити свої інтереси, оцінити цінність кожного з них, зрозуміти свій" план В "на випадок, якщо угода не буде досягнуто, і поєднати інтереси сторін таким чином, щоб в результаті переговорів був досягнутий консенсус, а отримане рішення кожна з сторін вважала б справедливим по відношенню до себе ", - розповідає пані Єременко.

 Як пояснила Галина Єременко, для роботодавця "план В "може полягати в заміні незадоволених співробітників новими працівниками, яких запропоновані умови будуть влаштовувати (навіть якщо це буде відбуватися тільки деякий час). Для співробітників це наявність альтернативних пропозицій з працевлаштування.

"Війна" - метод самий вбивчий, однак закон саме його і рекомендує. Як повідомив "Грошам" директор Державного департаменту нагляду за виконанням законодавства про працю " Держнаглядпраці ", головний державний інспектор праці України Володимир Сумовський , згідно зі ст. 233 КЗпП України, у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження терміну давності: "Згідно зі ст. 2 Господарського процесуального кодексу України, за захистом своїх прав громадянин може звернутися до місцевого суду за місцем розташування підприємства ". До слова, відстоювати своє право на оплачувану працю в суді, за законом, можна безкоштовно.

 Крім судів, існує і інші органи, здатні допомогти скривдженим співробітникам. Треба тільки туди повідомити, що на підприємстві непорядок. "Нагляд і контроль за виконанням законодавства про працю здійснюють спеціальні уповноважені на це органи та інспекції, які у своїй діяльності не залежать від власника підприємства ", - пояснив чиновник.Громадський контроль здійснюють профспілки, а вищий нагляд за виконанням законів про працю здійснює генеральний прокурор України і підлеглі йому прокурори.

 Звернувшись зі скаргою на свого роботодавця, співробітники можуть спровокувати на підприємстві перевірку. "Перевірки з питань оплати праці здійснює Державний департамент нагляду за виконанням законодавства про працю та його територіальні органи, а також місцеві Головні управління праці та соціального захисту", - пояснює пан Сумовський . За його словами, керівництво підприємств, де несвоєчасно виплачують зарплату, може бути притягнуто до дисциплінарної, адміністративної та кримінальної відповідальності згідно із законодавством - згідно ст. 36 Закону України "Про оплату праці".

Користуватися цим методом варто особливо обережно. Бо на війні без жертв не обходиться - причому з обох сторін. "У разі якщо права працівників захищалися в суді, проблеми можуть тривати на етапі виконання винесених рішень. Крім того, в неприємній ситуації можуть виявитися" захисники прав трудящих ", так як у роботодавця може виникнути бажання чинити на них різного роду тиск аж до звільнення" за статтею ", - попереджає Галина Єременко.

Чому вони так?

Михайло Ілляшев , керуючий партнер юридичної фірми " Ільяшев і партнери ", вважає, що перш ніж переходити до конкретних дій, співробітникам варто прояснити для себе мотиви роботодавця. "В цілому можна говорити, що існує дві причини, по яких не виплачується заробітна плата, - пояснює юрист. - Або у роботодавця немає грошей, щоб її платити, або у нього немає такого бажання". Якщо у роботодавця гроші є, але вони витрачаються на інші цілі, а не на виплату заробітної плати, то, за словами пана Ілляшова , працівник, звернувшись до прокуратури, може ініціювати притягнення керівника роботодавця до кримінальної відповідальності. "Якщо ж у роботодавця просто нічим платити зарплату, то тут про кримінальну відповідальність говорити вже не доводиться, і єдиний шлях - це подача позовної заяви до суду з метою отримати рішення про стягнення боргу, а згодом у процесі виконання цього рішення звертати стягнення на майно роботодавця ", - радить юрист.

Кожному своє

Переваги та недоліки методів боротьби із затримками зарплати

Метод

Плюси

Мінуси

Кому підходить

Звільнення

Відсутність відкритого конфлікту з начальством, менші витрати нервів. Є слабкий шанс отримати і «сіру» частину зарплати.

Пошук нового місця роботи.Якщо звільнення пройшло не дуже гладко, є шанс не отримати «сіру» частину зарплати.

Кваліфікованим співробітникам, особливо представникам «центру доходів» в компанії.

Шантаж

Отримання зарплати. Є шанс отримати і «сіру» частину зарплати.

Небезпечно - легко можна перейти до «війни» або до звільнення.

Висококваліфікованим співробітникам, представникам «центру витрат» компанії.

Переговори

Перехід від конфлікту до співпраці. Є шанс отримати і «сіру» частину зарплати.

Може затягнутися, зарплату в результаті не обов'язково виплатять швидко.

Представникам всіх підрозділів компанії, особливо менеджменту

«Війна»

Виплата зарплати, покарання «винних».

Довго, великі витрати нервів, ризик бути звільненим «за статтею».Майже немає шансів отримати і «сіру» частину зарплати.

Абсолютно зневіреним співробітникам.

РАЗОМ: Боротися за своєчасну виплату заробітної плати співробітник може кількома способами. Але розумніше все-таки домовлятися. Що не виключає пошуку більш тлумачного місця роботи.





© 2013-2016 dasn.com.ua

** **