Кожен випадок розлучення має свої характерні особливості, оскільки в кожній сім'ї є свої причини, які спонукали обох або одного з подружжя на подібне рішення. Унікальним за своєю природою випадком в юридичній практиці вважається розлучення з недієздатним чоловіком. При таких життєвих обставинах шлюб розривається в приміщенні РАГСу за наявності заяви, написаної від імені дієздатного чоловіка. Але дані обставини не поширюються на такі випадки, коли один з подружжя є обмеженим у своїй дієздатності. Адже тоді процедура розгляду справи буде автоматично направлена в суд і не матиме яких би то не було обмежень.
Для того, щоб мати уявлення, кого ж можна вважати недієздатною особою, достатньо звернутися до Кодексу України. Там написано, що даною особистістю є та, яка має медичним чином підтверджене порушення психіки. Адже така поведінка людини навряд чи можна назвати адекватним, коли він позбавлений можливості контролювати свої дії і вчинки. Для того, щоб людина була визнана недієздатною, треба провести відповідну процедуру з дотриманням всіх норм законодавства України. Перебуваючи в такому стані, людина може завдати величезної шкоди людському організму і наражати на небезпеку життя оточуючих його людей. Саме тому поряд з процесом розлучення завданням суду є призначення недієздатною особистості опікуна, який буде дбати про нього.
Розлучення з недієздатним чоловіком завжди проходить без його згоди, тобто для того, щоб справа була розглянута в суді, йому знадобиться заяву, підписану однією дружиною. Всі чудово розуміють, що недієздатна особа не може усвідомленим чином підписати дану заяву, а якщо вона це і зробить, то мова буде йти про насильницькому примушенні, що, звичайно ж, суперечить законодавству України. Розлучення з недієздатним чоловіком буде схвалений судом, навіть якщо в сім'ї є неповнолітні діти.
Дружині потрібно буде написати відповідну заяву, підписати його і віднести в ЗАГС за місцем проживання або де був укладений її шлюб. Поряд з цим, вона зобов'язується докласти медичну довідку про недієздатність її чоловіка, а також винесене рішення суду. Крім усього іншого, вона зобов'язується подати повну інформацію про опікуна, якого приставили до недієздатного дружину.
Коли ЗАГС отримує заяву, він починає процедуру - розлучення з недієздатним чоловіком. При цьому він повинен оповістити опікуна недієздатного чоловіка, вислухати його думку з цього приводу і за відсутності будь-яких претензій розірвати шлюбні відносини. Опікун в даному випадку виступає від імені недієздатного чоловіка, тому всі питання по розділу майна і щодо дітей він повинен вирішувати, керуючись здоровим глуздом. Якщо ж є нюанси, які його не влаштують, він може спробувати домовитися з дружиною. Якщо вона не піде йому на зустріч, у нього є законна підстава подати на дружину в суд.